Jakie dotacje dla firm w 2017 roku?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2016-12-19

Bezzwrotne dotacje z funduszy europejskich pomogą przedsiębiorcom zadbać o rozwój firmy w nadchodzącym roku. Trzy z dostępnych programów posłużą w szczególności małym, średnim i dużym firmom. Pozwolą na zwiększenie konkurencyjności dzięki wprowadzeniu specjalistycznej technologii, edukowaniu kadry lub poprzez wydanie nowej linii produktów z pomocą naukowych ośrodków badań.

 


foto: YAY Foto 

Dostępne programy dofinansowań stwarzają szansę i mogą przekonać przedsiębiorców, żeby strategicznie zainwestowali w rozwój właśnie teraz. Co prawda każdy z programów stawia konkretne wymagania np.: pojawia się wymóg prowadzenia działalności na terenie Polski, zabezpieczenia dotacji (np. wekslem lub gwarancją bankową) i obowiązek wniesienia wkładu własnego (zazwyczaj w wysokości ok. 20-30%), ale za to dotacje pozostają bezzwrotne niezależnie od powodzenia planowanych inwestycji.

Wśród najkorzystniejszych dla przedsiębiorców programów znajdują się: IV oś programu Polska Cyfrowa (cyfryzacja firm i instytucji publicznych), Bon na innowacje (dofinansowanie do badań i kreacji nowych produktów rynkowych) oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój (szkolenia z zakresu rozpoczęcia współpracy z instytucjami rządowymi i samorządowymi).

 

1. Polska Cyfrowa

 

Polskie przedsiębiorstwa w których udział ma kapitał publiczny mogą inwestować w oprogramowanie w celu przyśpieszenia działań związanych z obsługą klientów, procesami wewnętrznymi, sprzedażą, kontrolą aktywnych projektów i zarządzaniem dokumentacją. Cyfryzacja w przeciągu najbliższej dekady ma potencjał zwiększyć wartość dodaną polskiej gospodarki o 13%-22% , pomagając w podniesieniu obrotów przedsiębiorstw. Udział w programie pozwoli organizacjom wprowadzić dedykowane oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów, które usprawni procesy oraz znacznie zmniejszy koszty operacyjne. Najbliższe konkursy są rozstrzygane już w styczniu i lutym 2017 roku.

 

 

2. Bon na innowacje

 

Program daje przedsiębiorcom małych i średnich firm szansę na opracowanie nowej linii produktów lub usług w ramach ekspansji na kolejne rynki. Dotacja umożliwia współpracę między biznesem a wybraną instytucją naukową nad stworzeniem projektu wzorniczego, którym może być innowacja technologiczna w postaci oprogramowania dla logistyków, projektu nowej linii mebli premium albo działań zwiększających konkurencyjność firmy np. wprowadzenie atrakcyjniejszej identyfikacji wizualnej, zmiany strategiczne w kulturze organizacyjnej itp. Wnioski można składać do 30 stycznia 2017 roku. Wymaganiem konkursu jest wykorzystanie technologii, która posiada wydaną przez instytucje badawcze opinię o innowacyjności.

 

 

3. Wiedza, Edukacja, Rozwój

 

Przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą z instytucjami samorządowymi i rządowymi wciąż mogą skorzystać z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój, który pomoże tę współpracę nawiązać. Dotacje są przeznaczone na edukację mikro, małych i średnich firm z zakresu nawiązywania współpracy z jednostkami administracyjnymi w celu świadczenia im swoich usług, które przykładowo mogą obejmować budowanie mieszkań na wynajem, dostarczanie wyposażenia naukowego lub sportowego albo dzierżawę określonych terenów. Minimalna wysokość dotacji wynosi 50 000 zł.

 

 

O sukcesie zdobycia wsparcia finansowego z wymienionych programów decyduje ocena zaprezentowanego pomysłu na ich wykorzystanie, oraz formalna ocena wniosku aplikacyjnego. W tym procesie każde przedsiębiorstwo gromadzi punkty, których ilość decyduje o możliwości udziału w programie. Firmy z niewielkim doświadczeniem rynkowym mogą zwiększyć swoje szanse tworząc konsorcja z innymi firmami, żeby wspólnymi siłami zdobyć pożądane dofinansowanie. Warto już zadecydować, czy nasza firma powinna w najbliższym roku zainwestować w swój rozwój z pomocą programów unijnych – takich okazji może być coraz mniej. Przeczytaj także:

 

- Brak kapitału to mit? Oto 4 sposoby zdobycia pieniędzy na biznes 

- 100 tys. zł dotacji na założenie firmy, ale nie dla każdego

 

Jacek Paszek

eDokumenty.eu

 

Komentarze
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Sukces w sprzedaży nie zależy od tych, których ty znasz. Ważne jest, kto chce poznać Ciebie

Dale Carnegie
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

4,1 mld dol. zapłacił amerykański eBay za internetowy komunikator Skype
POLECAMY
20 najdroższych domen na świecie w roku 2016
Właściciela zmieniły m.in.: Broker.com, Rate.com i Quick.com.

Bonnier Business Polska