Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Smart city

Smart city to określenie zyskujące na popularności, jednak czy wiesz, co się za nim kryje? Smart city to miasto nowych technologii, dbające o ekologię, spełniające potrzeby różnych grup mieszkańców. Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz wielu innych strategii, również miasta tego regionu mogą się rozwijać i wdrażać nowoczesne rozwiązania na różnych polach. Oto krótki przewodnik po koncepcji smart city. 

6 kluczowych aspektów idei inteligentnego miasta

Smart city to koncepcja złożona, oscylująca wokół zagadnień efektywności energetycznej, wdrażania nowoczesnych technologii oraz innowacji społecznych, w tym propagowania zdrowego i świadomego stylu życia.

W skład owej koncepcji wchodzi 6 elementów:

– Smart economy – zakłada innowacje w biznesie, takie jak tworzenie nowych i bardziej produktywnych miejsc pracy, obniżenie kosztów transakcji i transparentność środowiska ekonomicznego, współpraca podmiotów w skali miasta i regionu, a także kooperacja między sektorem publicznym a prywatnym (tzw. eko-systemy). 

– Smart government – oznacza jawność i dostępność informacji dla mieszkańców oraz miasta, zrównoważone procedury zamówień czy wykorzystanie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w celu umożliwienia mieszkańcom kontaktów z władzą. 

– Smart mobility – zakłada polepszenie dostępności środków transportu (w tym wypożyczanie samochodów i rowerów) oraz multimodalne (używające co najmniej dwóch rodzajów transportu) systemy transportu publicznego. Wszystko to z wykorzystaniem technologii ITC oraz w oparciu o zasady przyjazne użytkownikom i środowisku. 

– Smart environment – to przestrzeń życia, która jest inteligentnie i użytecznie zaplanowana, a do tego bezpieczna, zdrowa, pozbawiona barier, korzystająca z alternatywnych źródeł energii. 

– Smart living – w ramach tego elementu promowany jest zdrowy, bezpieczny i ekologiczny styl życia oraz aktywizacja wszystkich grup społecznych. 

– Smart people – to zakres działań zmierzających do rozwoju edukacji zorientowanej na dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy i dostępnej dla każdego, również osób starszych lub z ograniczona mobilnością. Ponadto, w koncepcji smart people istotną rolę gra współpraca z artystami i twórcami oraz czerpanie z ich kreatywności. 

Smart city jako wsparcie dla nauki i innowacyjnych projektów

Idea smart city ma na celu wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, między innymi w ramach programu Horyzont 2020. Dynamiczny rozwój dużych, nowoczesnych miast, mogą wesprzeć nawet niewielkie projekty – wszystko zależy od ich potencjału. 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 zakłada niesienie wsparcia dla inicjatyw umożliwiających rozwój inteligentnych miast. Pożądane są propozycje rozwiązań ułatwiających transport miejski, pomysły na oszczędność energii lub upowszechnienie technologii cyfrowych. Dobry przykład już zrealizowanego projektu na Mazowszu? Zbudowanie w Siedlcach zintegrowanego systemu zarządzania ruchem plus zakup 11 autobusów niskopodłogowych na biopaliwa. Cenne są także wszelkie kroki w celu umożliwienia edukacji tym, dla których do tej pory dostęp do świata wiedzy był utrudniony, dlatego na wsparcie mogą liczyć dobre rozwiązania np. z zakresu e-learningu. 

Jeżeli uważasz, że twój projekt jest w stanie przyczynić się do rozwoju idei inteligentnego miasta, odpowiada na potrzeby społeczne, możesz ubiegać się o wsparcie finansowane z funduszy unijnych. 

Smart city to przede wszystkim miasto otwartych, pomysłowych i pełnych inicjatywy ludzi, którzy razem są w stanie uczynić lepszym miasto, region i cały kraj. 

Źródła:

www.youtube.com/watch?v=-Ou1R7SD7Rw&feature=youtu.be

rpo.mazowia.eu/aktualnosci/finansowanie-inwestycji-smart-cities-z-funduszy-unii-europejskiej.html

Materiał promocyjny

//

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.