Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Świat potrzebuje Twoich pomysłów

O sposobach wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości i rozwoju firm z branży ICT przez Technopark Pomerania, korzyściach wynikających z usieciowienia współpracy lokalnych przedsiębiorstw w ramach Klastra ICT Pomorze Zachodnie, a także o doświadczeniach firm z branży IT współpracujących z ośrodkami innowacji rozmawiali uczestnicy wizyty studyjnej, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku w Szczecinie. Spotkanie zostało zorganizowane przez PARP w ramach ogólnopolskiej kampanii „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”.

Pierwsza część wizyty odbyła się w Technoparku Pomerania, który wspiera działalność lokalnych, innowacyjnych przedsiębiorstw nie tylko poprzez udostępnianie im niezbędnej infrastruktury, ale także poprzez specjalny program inkubacji, tworzący warunki rozwoju dla początkujących firm IT – tzw. start-up’ów. „To, co jest charakterystyczne dla działalności Technoparku Pomerania, to szeroko zakrojone wspieranie innowacyjnych firm, działających w branży IT. Na branżę IT postawiło miasto Szczecin, bo w niej właśnie specjalizuje się nasz region.” – mówił podczas spotkania Grzegorz Fiuk, Prezes Technoparku Pomerania.

Obecnie w ramach Technoparku Pomerania funkcjonuje inkubator biznesu dla firm IT. Ulokowanych jest w nim ponad 20 firm i organizacji z branży ICT ze Szczecina i regionu, którym oferujemy program inkubacji, preferencyjne warunki najmu, profesjonalną infrastrukturę, szkolenia, networking, doradztwo oraz korzystanie z zasobów serwerowni. Jednocześnie cały czas na terenie inwestycyjnym 1,5 ha trwają prace budowlane nad nowymi  obiektami Pomerania Technoparku, które zamierzamy oddać do użytku pod koniec 2013 roku.

W programie spotkania przewidziano także prezentacje działalności innowacyjnych firm z branży IT, działających w Technoparku oraz zrzeszonych w Klastrze ICT – Uniquesoft, IT Serwis i Marpo Systemy Informacyjne – w rozwoju i wdrażaniu innowacyjnych produktów. Omawianie przez przedstawicieli firm doświadczeń w tym obszarze działalności stało się przyczynkiem do ciekawej dyskusji, która zaangażowała wszystkich uczestników spotkania. Dotyczyła ona kwestii finansowania innowacji, a dokładnie długich, skomplikowanych i mało elastycznych procedur finansowania innowacyjnej działalności z funduszy unijnych (m.in. PO IG), które właściwie utrudniają innowatorom rozwijanie własnego biznesu.

„Dla mnie osobiście korzystanie z dotacji unijnych na innowacyjną działalność jest bardzo dużym wyzwaniem.” – wskazywał Krzysztof Kwinta z firmy IT Serwis – „Napisanie projektu o dofinansowanie, zrealizowanie go i na końcu rozliczenie przysparza przedsiębiorcom wielu problemów. W branży IT finansowanie innowacyjnych pomysłów powinno odbywać się zdecydowanie szybciej, ponieważ rozwlekłości czasowe procedur mogą w przypadku tak szybko ewoluującej branży wręcz zabić innowacje. Cały proces – od złożenia wniosku o dofinansowanie do jego otrzymania – trwa często nawet do dwóch lat, a moim zdaniem w branży IT, gdzie wszystko się zmienia i rozwija błyskawicznie, przyznanie takiego dofinansowania powinno trwać najwyżej pół roku, bo później już projekt staje się nieaktualny, bo albo już dawno jest na rynku albo nie ma na niego popytu, a technologie są przestarzałe”. 

Podobne stanowisko przedstawił Marcin Burda z firmy Uniquesoft – „Innowacyjny pomysł w branży informatycznej to jest bardzo często żywy twór, który ewoluuje w trakcie jego rozwoju, a brak elastyczności programów unijnych jest w tym przypadku bardzo dużym problemem. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie jest zmuszonych zrezygnować z realizacji swojego projektu, ponieważ ze względu na zmiany zachodzące w branży wymagany jest aneks do umowy dotyczącej finansowania, co niestety wydłuża spływ transzy i tym samym, jeśli nie ma bufora finansowego, to pieniądze trzeba zwrócić. To jest jedno z największych zagrożeń małych firm, które nie posiadają własnych środków finansowych – a np. Działanie 8.1. PO IG adresowane jest do firm w pierwszym roku działalności, czyli właśnie tych małych – a ponadto procedury przyznawania finansowania w jego ramach powinny być zdecydowanie elastyczniejsze”.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że procedury rozpatrywania wniosków o dofinansowanie innowacyjnej działalności powinny zostać ulepszone, aby nie hamowały rozwoju nowatorskich pomysłów, a głos przedsiębiorców powinien być wzięty pod uwagę przez przedstawicieli instytucji tworzących te procedury – szczególnie w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020.

Na zakończenie spotkania w Technoparku, Michał Kowalik, doktorant na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentował uczestnikom autorski system Eye-Tracker, który służy do sterowania komputerem za pomocą wzroku. Prezentacja rozwiązania wzbudziła spore zainteresowanie wśród zebranych osób, dzięki możliwości samodzielnego, praktycznego sprawdzenia jego działania. Prelekcja dotyczyła aspektów technicznych związanych ze śledzeniem ludzkiego wzroku oraz różnorodnych zastosowań eye-tracking’u, ze szczególnym uwzględnieniem dziedziny grafiki komputerowej czasu rzeczywistego.

W dalszej części programu wizyty uczestniczy udali się do Instytutu Polimerów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wizyta w Szczecinie była ostatnią z cyklu 20 wizyt studyjnych dla przedsiębiorców i przedstawicieli mediów realizowanych przez Departament Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej postawy proinnowacyjne „Świat potrzebuje Twoich pomysłów”. Wizyty organizowano na terenie innowacyjnych przedsiębiorstw, parków technologicznych, inkubatorów i jednostek naukowych.

Agata Mikołajczak

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.